Yerli Otomobil Projesi: STEMOBİL

Bu yazımda sizlere 2017 yılındaki ETZ (Eğitim Teknolojileri Zirvesi) de yapılan proje yarışmalarına göndermiş olduğum bir projeyle tanıştırmak istiyorum.

STEMOBİL PROJESİ
Projenin Açıklaması
  • Günümüzde araçlar hayatımızın merkezinde yer almakta ve zaman tasarrufu yönünden hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Özellikle erkek bireylerin hayallerini süsleyen lüks veya farklı tarzdaki arabalar , gerek sanal ortamda oyunlar ve animasyonlar vasıtasıyla gerekse gerçek hayatta onların bu arzularını gidermektedir. Bayanlar ise estetik bakış açısı ve tasarımlarıyla araçların geleceğine yön vermektedir.
  • Projemizde derslerde örneklendirilebilecek matematik , fen bilgisi , bilişim teknolojileri , teknoloji tasarım vs . derslerde öğrenmiş olduğu bilgileri STEM anlayışına göre öğrencilerin uygulamasını ve kendi özgün araçlarını oluşturmalarını amaçlamaktadır.
Nihai Amaç
  • Yerli otomobilin önem kazandığı günümüzde farklı tasarımları yapılmış belki de farklı yakıt sistemleri ile donatılmış veya araç sistemi farklı özgün araç üretimi için anaokulundan üniversite bitimine kadar öğrencilerin fikirlerinin alınması ve yaklaşık 18 milyon öğrencisi bulunan ülkemizde yapılan bu çalışmalardan seçilmesi ve kullanılması durumunda üretime geçilmesi hedeflenmiştir.
  • Bu hedef doğrultusunda ders içi etkinlik veya eba platformu sayesinde STEM anlayışına göre derslerde yapılacak konu anlatımı ve projelendirme , grup çalışması vs. yöntemlerle özgün ürün ortaya konulması aynı zamanda yapılacak bir yazılımla da gerçekleştirilen tasarımı dijital ortama aktarılması sağlanmasıdır.
  • Ülke genelinde stemobil araç tasarım yarışması ile bu durum desteklenerek farklı tasarımlar içerisinden en iyisi seçilerek üretime geçilmesi sağlanabilir.
Dökümanlar için tıklayınız.
Şunu belirtmek isterim ki proje fikrim ETZ tarafından ilk 20’ye kalma başarısı gösterememiştir fakat Toyota gibi firmalara örnek olmuş ki daha yarım dönem geçmeden otomobil tasarım yarışmalarına gidilmiştir. Biz tasarımları ve yapımını ne kadar öz kaynaklarımıza ve bu ülkede yaşayan gençlere bırakırsak o kadar farklı özgün donanım ve tasarıma sahip otomobiller ve savunma sanayisi ekipmanları üretebiliriz.
Facebook Yorumları
Abdurrahim Sargın
Abdurrahim Sargın hakkında 16 makale
Bilgisayar Sistemleri Öğretmeni / Bilgisayar Mühendisi Öğretmen olarak görev yapmaktayım. Yüksek Lisans Bilişim Teknolojileri Mühendisliği / Endüstri Mühendisliği eğitimlerimi tamamlamaktayım.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.