1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Okul Öncesi Öğretmenliği

Okul Öncesi Öğretmenliği
0

Saatinde, vaktinde orada olunması gereken mesleklerden biridir okul öncesi öğretmenliği… Sorumluluğu, mesai saatleriyle veya okul binasının sınırlarıyla bitmez. Sabah yenilenmiş bir enerjiyle girdiği kapıdan akşam kulağında çınlayan seslerle çıkar anaokulu öğretmeni. Zihni hala geçirdiği günün özetiyle meşguldür. Ortalama 16 çocuğun eğitimi, yemeği, kılık-kıyafeti, tuvaleti, morali… Hepsiyle aynı anda ilgilenmek, çözüm bulmak, yorulmamak, bırakmamak ve “olaydan” kopmamak zorundadır. Hem zihnen hem bedenen müthiş bir enerji sarf eder. Neyse ki bu özveri asla boşuna değildir. Bunu en iyi ve gören ve anlayan da çocuklardır. Bir sarılma, bir güzel cümle, bir gülen yüz… İyi ki bu mesleği yapıyorum dedirtir öğretmenlerimize.

“İyi ki bu mesleği yapıyorum!” Tüm okul öncesi öğretmenleri bu cümleyi kurabiliyor mu? Çalıştıkları kurumlar onların motivasyonunu önemsiyor mu? Anne-babalar beklentileri konusunda orantılı bir yaklaşım sergileyebiliyor mu?

okul öncesi öğretmenliği

Seneler önce, gözlem yapmak üzere gittiğim bir okulda, bir anaokulu öğretmeninin, anne-babanın isteği üzerine, özel olarak hazırlanmış çizelgede çocuğun gün boyu yaptığı çişin sayısı ve renk tonunu işaretlediğini görmüştüm. Amacının çocuğun yeterli miktarda su içip içmediğinin kontrol edilmesi olduğunu paylaşmıştı. Çocuğun herhangi bir sağlık problemi olsa tabii ki yapılsın ancak öğretmenin verdiği suyun miktarını ölçmek için bir ufak test niteliği taşıyan bu uygulama gerçekten orantısız bir talepti.

Okul öncesi öğretmeni, çocukların öz-bakım ihtiyaçlarını da eğitimin bir parçası gibi görmelidir elbette. Ancak anne-babaların beklentileri ve talepleri, öğretmenin motivasyonunu düşürmemeli ve dolayısıyla çocuğun gelişim-öğrenme sürecini sekteye uğratmamalıdır.

Eğt. Uzm. Tuba EREN ÖCAL

birth2day Okul Öncesi Eğitim Danışmanlığı Genel Koordinatörü
tuba@birth2day.com / www.birth2day.com

Facebook Yorumları

ODTÜ Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden 2004 yılında yüksek şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini ODTÜ Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde performans başarı ödülü ile tamamladı. ODTÜ İlköğretim bölümünde doktorasını başlamış ve hala devam etmektedir. Lisans yıllarından itibaren yurtiçi ve yurtdışı çeşitli özel anaokullarında öğretmenlik, eğitim koordinatörlüğü ve eğitim danışmanlığı yaptı. Özel anaokulları, okul öncesi öğretmenleri ve anne babalara yönelik pek çok çalışma yürüttü. Yaklaşık 4 sene yurt dışında yaşayıp kendi alanında çalışmalar yaptıktan sonra ülkeye döndüğünde Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi’nde Küçük Şeyler Anaokulları Eğitim Genel Koordinatörü olarak çalıştı. Mesleki birikimlerini ve çalışmalarını daha etkin şekilde yürütmek amacıyla, 2017 yılında birth2day okul öncesi danışmanlık firmasının kuruluşunda aktif görev almıştır. 0-6 yaş aralığında hizmet veren özel okul öncesi eğitim kurumları, okul öncesi öğretmenleri, anne-babalar, ve erken çocukluk döneminde faaliyet gösteren tüm paydaşlarla çeşitli çalışmalar yürüterek, Türkiye’de okul öncesi eğitimin kalite standartlarının artırılmasına öncülük etmeyi hedeflemektedir. Temel çalışma alanları; okul öncesi eğitimde gözlem ve gözlem teknikleri, ölçme değerlendirme süreçlerinin oluşturulması ve yürütülmesi, portfolyo uygulamaları, gelişim ve öğrenme dokümantasyonu ve sunumları, okul öncesi eğitimde yeni yaklaşımlar ve uygulamaların eğitim programına entegrasyonu, okul öncesi öğretmenlerinin eğitimi, anne-baba eğitimi, okul öncesi eğitim kurumlarında ihtiyaç analizi, ve özgün okul öncesi eğitim müfredatı geliştirmektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.