1. Anasayfa
 2. İyi Örnekler

Samsundaki Bu Lise ‘Akşemseddinimi Arıyorum’ Projesi ile Başarıya Koşuyor

Samsundaki Bu Lise ‘Akşemseddinimi Arıyorum’ Projesi ile Başarıya Koşuyor
0

Asarcık Anadolu Lisesinde yürütülen ‘Akşemseddinimi Arıyorum’ Projesi, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü ‘Maarif Hareketi’ kapsamında Lisede öğrenim gören  11 ve 12. sınıflara uygulanmaktadır.

Asarcık Anadolu Lisesinde öyle projeler yürütülüyor ki zorunlu hizmet bölgesinde olmasına rağmen okul projeler neticesinde sosyal aktivitelerin yanında, akademik olarak da Samsun ilindeki 150 lise içerisinden, ilk 40 lise arasına girmiş durumda. Lisedeki öğretmenlerin hedefinde ise, sene sonunda ilk 20 ortaöğretim okulu içerisine girmek var.

 

Projeye esin kaynağı olan Akşemseddin’in, o tarihte Amasya iline bağlı olan ancak günümüzde Samsun iline bağlı Kavak nahiyesine yerleşmiş olması yönüyle de Asarcık ilçesine tarihi bağı mevcut olması yeni Akşemseddinlerin yetişmesi adına önemli bir proje olarak karşımıza geliyor. Projede nasıl ki Fatih Sultan Mehmet’in yetişmesinde ve büyük bir insan ve devlet adamı olmasında karşılaştığı zorluklarda yanında hocası ve değerleri varsa gelecek nesillerimiz olan çocuklarımızın da yetişmesinde öğretmenlerin bir Akşemseddin olup onlara yön vermeleri hedeflenmiş durumda.

Lisede 11. sınıftan başlayarak her 4 öğrenciye 1 öğretmen belirlenerek grupla ilgili tüm takip işleyişi danışman öğretmence (koç/mentör) yapılmaktadır. 12. sınıfta da devam eden projede sonuçlar bu kurul tarafından her ay  bir değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Bu projede öğrencinin akademik başarısının yanısıra, topluma, ailesine devletine karşı faydalı bir birey olarak yetiştirilmesini de amaçlandığı için proje ile olumlu dönütler zamanla kazanılmaya başlamış durumda.

‘Akşemseddinimi Arıyorum’ Projesi 2017 Mart ayında başladı ve  2018 yılının Haziran ayında son bulacak. Proje ile;

 1. Öğrencilerin değerler eğitimi adı altında 10 kök değerin kazandırılması (öğretmen-öğrenci ilişkisi,
 2. Boş zamanlarını değerlendirme,
 3. Ailelerin eğitime desteği,
 4. Düzenli kitap okuma, özgüven, farkındalık vb..), değerlerin öğrenilebilmesi için belirlenen kitapların her ay öğrencilere okutulması,
 5. Veli-öğrenci-idare ve danışman öğretmenler tarafından sınava hazırlık sürecinin planlanması, uygulanması ve takibini öngörmektedir.

Akşemseddin

2017-2018 Eğitim öğretim yılında, Asarcık Anadolu Lisesi tarafından yürütülen diğer projeler:

 • 12. sınıflara yönelik olarak; YERİM SENİ ‘TYT’ PROJESİ
 • 11. sınıflara yönelik olarak; BİR SERVET-İ FÜNUN HİKAYESİ, OKUDUĞUM ROL OLSUN PROJELERİ
 • 9. ve 10. sınıflara yönelik olarak; HAZİNEMİ BÜYÜTÜYORUM PROJESİ
 • 9. sınıflara yönelik olarak; ATALARIMIZIN İZİNDEN PROJESİ
 • Tüm sınıflara yönelik olarak; ÖĞRETMENİMLE ÇAY KEYFİ, BÜYÜKLERİN KAPISINDA, TEK SES TEK YÜREK, TA-Bİ, TEK SES TEK YÜREK, HER AYA BİR TEMA, HAYATA BİR ADIM BENİM BAŞARIM, RESİMLERLE RENGARENK BİR YIL SONU, SİNEMAYA GİTMEYEN ÖĞRENCİ KALMASIN PROJELERİ
Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.