STEM/FETEM ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Sevgili Okurlar;

Bu yazımda sizlerle, adını son dönemlerde sıkça duyduğumuz STEM ile ilgili paylaşımlarda bulunacağım.

Öncelikle STEM kelimesinin açılımından ne ifade etmek istediğinden başlayalım. STEM kelimesi İngilizce kökenli bir kelime. Açılımı İngilizce kelimelerin baş harfleriyle kodlanmış,

Science, Technology, Engineering, Mathematics = Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik.

Bizim dilimizde ise STEM’in karşılığı FTMM (FETEM) yani Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik.

Peki bu açılımlar ne ifade ediyor. STEM/FETEM kelimesi eğitim öğretim sürecinde nasıl uygulanır, dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir.  STEM, Fen Bilimleri kazanımlarını ana merkeze alarak Matematik ve Mühendislik ile ilişkilendirilerek uygulanır. STEM= FEN + (MAT + MÜH)

Popüler olan bu kavram ile ilgili birçok yanılgıya düşülmekte. Bunun sebebi olarak da bilgi kirliliği ya da doğru bilinen yanlışların baskın varlığı düşünülebilir.

STEM ile ilişkilendirilen kavramlar: Maker, Kodlama, Robotik.  STEM, maker demek değildir. STEM kodlama demek değildir. Veya STEM robotik demek değildir. STEM bir eğitimdir. Bir şeyler yapan herkes maker’dır. (tasarımcı)  Tasarım, STEM disiplinlerinin içerisindedir. (Mühendislik Tasarım Döngüsü). Yalnız, her tasarım bir STEM eğitimi ürünü değildir. STEM eğitimi ürünü Fen Bilimleri kazanımları ana merkezinde Matematik ve Mühendislik ile ilişkilendirilerek ortaya çıkar. Yani hesaplanmış bir sürecin ürünüdür. Bu ana başlıklardan uzak/ilişiksiz tasarlanan ürünler sadece tasarımdır, tasarlayan da maker.  Robotik ve Kodlama demek STEM demek değildir.

Fakat bu kavramlar planlanarak ve organize edilerek STEM ile ilişkilendirilebilir.

 

STEM Öğretmeni/Sınıf Öğretmeni

Tolga YAZICI

Facebook Yorumları
Tolga YAZICI
Tolga YAZICI hakkında 28 makale
1992 yılında İstanbul/Fatih’te doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da kolejde tamamlamıştır. Lisans eğitimini burslu olarak İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü 2014 yılında tamamlamıştır. 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi/ BÜYEM ’in Sınıf Öğretmenliği Gelişim Programı’na katılmış 2017 yılının aralık ayında uzmanlık belgesini alarak mezun olmuştur. 2016 yılında Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Tezli Yüksek Lisans programına başlamış “Yankılı Okuma (Eko Okuma) Stratejisinin Kullanımının İlkokul Üçüncü Sınıf Öğrencilerinde Okuma Becerisini Geliştirmeye Etkisini” içeren çalışması ile devam etmektedir. 2014 yılında Doğa Koleji’nde Sınıf Öğretmeni olarak görev almaya başlamış ve halen görevini devam ettirmektedir. Kollektif yazar grubuyla yazdığı Eğitim Her Yerde Seçkileri adlı bir kitabı, eğitsel içerikli birçok makale yayını, kendi yazdığı ve yayımladığı STEM ders planları bulunmaktadır. Birçok zirve ve ulusal/uluslararası konferansta yer almış, sempozyum ve çalıştaylarda görev almıştır. Çalışma alanları STEM, 21. yy. becerileri, çocuklar için felsefe, öğretmen eğitimi ve proje çalışmaları şeklindedir.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.