1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

İlkokul Eğitiminin Önemi

İlkokul Eğitiminin Önemi
0

İlkokul eğitimi, öğrencilerin sosyal ve duygusal gelişimleri kadar bilişsel ve entelektüel yanlara da dikkat edilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Dil ve aritmetik yeterliliği sürekli gelişim için son derece önemli koşuldur. Bu nedenle, bu derslere özellikle önem verilmelidir.

Dil, Türkçe ve yabancı dilleri ifade etmektedir. Artan uluslararasılaşma ışığında, tüm öğrencilerin eğitim hayatlarının sonuna kadar yeterli yabancı dil yeteneği standardına ulaşabilmesi için yabancı dil öğrenimine erken başlamak giderek önem kazanmaktadır.

Öğrencilerin iyi gelişmesi için bir diğer gereklilik de her bir öğrenci için zorlayıcı hedefler koyan bir eğitimdir. Bu nedenle okulların sonuç odaklı bir yaklaşım benimsemesi, öğrenci ve okul performansının düzenli olarak değerlendirilmesi önemlidir.

İlkokul eğitimi öğrenene şunları yapma fırsatı vermelidir:

Okuryazarlık, matematik, yaratıcılık ve iletişim becerileri kazanma,

Öğrenmekten keyif alma ve öğrenmeye devam etme isteği uyandırma,

Eleştirel düşünme ve mantıklı değerlendirme yeteneği geliştirme,

İşin ciddiyetine önem verme ve saygı gösterme,

İstenebilir sosyal standartlar, ahlaki değerler geliştirme,

Öz disipline sahip, fiziksel olarak formda ve sağlıklı bir kişi olma,

Estetik değerler geliştirme ve kendi kültürüne ve başkalarının kültürüne değer verme,

Çevre farkındalığı geliştirme ve çevreye önem verme,

Başka uluslar ve uluslararası topluluk hakkında farkındalık geliştirme ve başka uluslara ve uluslararası topluluklara değer verme,

Ülke sevgisi ve saygısı ile uyumlu bir şekilde birlikte var olma gerekliliğini aşılama,

Bireysel yetenekleri geliştirme,

Sosyal sorumluluk geliştirme ve boş zamanları iyi değerlendirme,

Ulusal kalkınmada teknolojinin rolünün farkında olma ve bunu önemseme.

Biz öğretmenlere bu noktada düşen en önemli görevlerden birisi de, öğrencilerimize yukarıdaki özellikleri kazandırma çabası içindeyken, kendi bireysel gelişimimizi de gözardı etmeden gelişmeye her zaman açık olmaktır.

Öğrencilerimizi iyi sorular sormaya ve meraklarını tatmin etmeye teşvik ettiğimiz zaman, gelecekte onlara karşılaşacakları güçlüklerin üstesinden gelmelerine yardımcı olacak sorgulama becerilerini kazandırmış oluruz.

Facebook Yorumları

1986 Adana doğumluyum. Süleyman Demirel Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Mezunuyum. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji 3. Sınıf öğrencisiyim. 14 yıldır MEB’de görev yapıyorum. Şuan İstanbul Büyükçekmece ilçesinde görevimi devam ettiriyorum. Evli ve 1 çocuk babasıyım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.