1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

İlkokulda Yaş Sorunsalı

İlkokulda Yaş Sorunsalı
0

Bilindiği üzere 2012-2013 eğitim öğretim yılı itibariyle 72 ay (6 yaş) olan okula başlama yaşı, 4+4+4 sistemine geçiş ile 60 aya indirgenmiş sonrasında tekrar 66 aya (5,5 yaş) çıkartılmıştı. Öğrencisinin henüz ilkokula hazır olmadığını düşünen ebeveyn ise öğrencinin 66-68 aylık döneminde okul yönetimine verdiği dilekçe ile ilkokula başlangıcı erteleyebiliyor, 69-71 ay aralığında olan öğrenci ise sağlık raporu ile ilkokula ilerleyen süreçte başlayabiliyordu.

Geçtiğimiz günlerde meclisten geçen karar doğrultusunda okula başlama yaşı 66 aydan 69 aya çıkartıldı. İlgili karardan önce bakanın açıklaması farklı aylarda okula başlangıçtan dolayı 6-7 yaş öğrenci grubunun iç içe girmesi ve beraberinde yaşanan tüm problemlerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir adım olacağıydı. Okula başlama yaşı sorunsalı diyorum, çünkü öğretmenler, veliler, akademisyenler ve STK’ların farklı düşünceleri var. Bu yazıda yaş sorunsalına bilimsel verilerden hareketle bir değerlendirme/öneri sunacağım.

Geçtiğimiz günlerde bir sosyal medya platformunda ilkokul birinci sınıf tecrübesi olan 2400 sınıf öğretmenine öğrencilerin okula başlama yaşına yönelik bir anket uygulandı.

D87ND44XoAIrVwg | Eğitim Her Yerde

Anket sonuçlarına göre sınıf öğretmenlerinin

%64’ü öğrenciler 72 aylık iken okula başlamalı derken

%34’ü ise 75 ay ve üzeri iken ilkokula başlanmalıdır şeklinde bir görüş belirtti.

66 ay olmalı şeklinde görüş belirten öğretmenlerin oranı %2

69 ay olmalı şeklinde görüş belirten öğretmenler ise yok

İlgili sonuçlar elbette ki sahadaki öğretmenlerin deneyimlerine dayalı beyanlar. İlgili araştırmada öğretmenlerin çok büyük kısmı (%98) öğrenciler 72 aydan küçük iken okula başlamamalsı yönünde görüş belirtiyor.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İstanbul Aydın Üniversitesi 2012-2013 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde okula başlama yaşı ile ilgili olarak gerçekleştirilen bir diğer  araştırmada 62 Sınıf Öğretmeni, 8 ilkokul birinci sınıf şubesi ve  4 şubenin velileriniin görüşlerine başvurulmuş durumda.

İlgili araştırmaya göre sınıf öğretmenleri küçük yaşta okula başlayan öğrencilerde fiziki yetersizlikleri nedeniyle sınıfta uyuma, ders materyallerini kullanamama, derste tahtayı izleyememe gibi 29 alanlarda yetersizlikler tespit ettiklerini paylaşmışlardır.

Dikkatimi çeken araştırma sonuç kesitini aynen aktarıyorum:

‘’ Çocuklar sıralarında oturamamakta ve zaman zaman düşmekte, okul merdivenlerini tek başlarına çıkamamaktadırlar. Bazı “küçükler” okuma öğrendikten sonra dahi dil telaffuz sıkıntısı yaşamaları nedeniyle sınıfta sesli okumak istememektedir. Fiziki gelişmişlik ve kas gelişmişliğinin zayıflığının nedeniyle ortaya çıkan bu durumlar küçüklerde agresif davranışları tetiklemektedir. Diğer çocuklar gibi davranamamaları onları daha hırçın davranışa itmektedir. Bazı sınıflarda diğer çocuklar “küçükler”e başaramadıkları işlerde yardımcı olmaktayken bazı sınıflarda ise “küçük” oldukları vurgulanarak diğer çocuklar tarafından dışlanmaktadırlar.’’

“Yukarıda bahsedilen yetersizliklerin yanı sıra “küçükler” okulda ciddi konsantrasyon sıkıntısı yaşamaktadırlar. Yemeklerini yalnız başına yiyememe, tuvaleti kullanamama gibi öz bakım yetersizlikleri gözlenmekte, eşyalarına sahip olamama, diğer çocuklar gibi dersi izleyememe ve dersi izlemek yerine kalem ve silgiyle oyun kurmak gibi davranışlar göstermektedirler. Okul kültürünün gerektirdiği davranışlara uyamama sadece bunlarla sınırlı değil “küçükler” ev ödevlerini yapmama, defterlerini evde unutma gibi davranışların yanı sıra dersi keserek oyun oynama isteklerini dile getirme gibi davranışlar göstermektedirler. ‘’

Bu sonuçlar birçok sınıf öğretmenine tanıdık değil mi?..  Bir de sınıf öğretmenleri bu yaş grubuna yönelik bir eğitim almadıklarını ifade ediyor. Araştırmanın veli ayağı sonuçları ise şu şekilde paylaşılmış. Sosyo-ekonomik düzeyi düşük ebeveynlerin öğrencisini ücretli olan ana sınıfına gönderemediğini  ve kendilerine bu başlangıcın ana sınıfı gibi olacağını aktardıklarını ifade etmişler. Ayıca veliler, erken başlangıçta yaşanan/yaşanacak herhangi bir olumsuzluk hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirtmişler.

Geçtiğimiz aylarda Erken Çocukluk Temel Eğitim 2023 Vizyonu Üzerine adlı bir makale yayınlamıştım. Orda da belirttiğim gibi çocukların okula başlama yaşını 7 yaş olarak aktarmıştım. Şahsi fikrim en sağlıklı olanın çocuğun gelişim özelliklerine uygun bir tercih yapılmasıdır. Çocukların erken yaşta başlaması benim de onayladığım bir durum değil. Aynı makalede ilkokulun 5 yıl olmasını da ifade etmiştim. Geçenlerde bir anket gözüme takıldı. 10.900 kişinin katıldığı anketin sorusu ‘’Sizce İlkokullar 5 yıla Çıkmalı mı? Şeklindeydi. Ankete katılanların %72’si ‘ Kesinlikle Evet’ olarak görüş beyan etmişti. Ben de evet diyenlerdenim. Gerekçesi ise 2009 doğumlu bir öğrenci şu anda 10 yaşında ve 4. Sınıfı bitirdi. Bu öğrenci 2020 yılında 5. Sınıftan mezun olacak. Yani, Piaget’in somut işlemler döneminde (6-11 yaş)  yer alan 11. yaşta ağır bir ortaokul müfredatı ile çalışmaya başlayacak. Oysaki bu evre 12. Yaştan itibaren yani soyut işlemler döneminde (11 +) başlamış olsa ortaokul süreci daha verimli ilerleyecektir diye düşünüyorum.

Kaynakça:

https://www.egitimajansi.com/dogan-ceylan/ogretmenler-1-sinifa-72-aydan-daha-kucuk-cocuklarin-kaydedilmesini-dogru-bulmuyor-kose-yazisi-2012y.html

http://egitimplatformu.aydin.edu.tr/gundem/haber_detay.asp?haberID=39

https://acikders.ankara.edu.tr/pluginfile.php/48252/mod_resource/content/0/Bilişsel%20gelişim.pdf

https://twitter.com/edutrcom/status/114101342044103475

Facebook Yorumları

Tolga Yazıcı, 1992 yılında İstanbul'un Fatih ilçesinde doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da kolejde tamamlamıştır, lisans eğitimini ise İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği alanında tamamlamıştır. 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi & İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji iş birliği ile gerçekleştirilen Sınıf Öğretmenliği Gelişim Programı’nı 2015-2017 arasında uzmanlık ünvanıyla bitirimiştir. Yüksek lisansını İstanbul Aydın Üniversitesi' İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Programı üzerine yapan Yazıcı, “Yankılı Okuma (Eko Okuma) Stratejisinin Kullanımının İlkokul 3. Sınıf Öğrencilerinin Okuma Düzeyini Geliştirmeye Etkisi” adlı çalışması ile mezun olmuştur. 2014 yılından itibaren özel bir eğitim kurumunda Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmakta ve 2020'den itibaren Eğitim Yöneticileri Uzmanları Derneği (EYUDER) çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye'nin en büyük akredite programı olan Geleceğin Okulu Akreditasyon Programı'nda İstanbul İl Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Kolektif yazar grubuyla yazdığı STEM Eğitimi Uygulamaları-I, Eğitim Her Yerde Seçkileri adlı kitapları ve çeşitli bloglarda yayımlanan birçok makalesi bulunmaktadır. Birçok zirve ve ulusal/uluslararası konferansta yer almış, sempozyum ve çalıştaylarda görev almıştır. Çalışma alanları STEM, P4C, öğretmen eğitimi ve proje çalışmaları şeklindedir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.