1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

2019’un En Çok Okunan Eğitim Yazıları

2019’un En Çok Okunan Eğitim Yazıları
0

Eğitime, eğitimle ilgili kaynaklara ve yayınlara herkesin ücretsiz olarak erişebilmesini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmak amacıyla çıktığımız bu yolda 2019 yılını da geride bıraktık. Her yapılan işin bir değerlendirmesi olduğu gibi geride bıraktığımız yılın da bir değerlendirmesini yapalım dedik. Ve 2019 yılının en çok okunan 20 eğitim yazısını sizin için derledik. Yayınların tam metnine verilen linklerden erişebilirsiniz.

20) Özel Öğretim Kurumlarının Temel Problemi “Kurs” Meselesi

Adem İriç

Özel öğretim kurumları yasal mevzuat ve piyasa uygulamaları bakımından tarihinin en belirsiz ve zor dönemini yaşamaktadır. Bu belirsizlikle ilgili sebepler çoktur ve her gün büyümeye devam etmektedir. Bunların içerisinde şüphesiz en kritik konulardan biri “Kurs” meselesidir. Bu meselenin gelişim sürecine başından itibaren şöyle bir bakmakta fayda vardır.

Özel Öğretim Kurumlarının Temel Problemi “Kurs” Meselesi

19) Sanat Eğitiminin Eğitimdeki Yeri ve Önemi

Hilal Ahenk Aki

Hiç şüphesiz sanat, insanlığın tarihi kadar eski bir kavramdır. Tarih boyunca insanın olduğu her yerde sanat var olmuştur. Evrensel tarih süreci içinde her toplumun kendine özgü bir sanatı oluşmuştur. Nerede bir insan topluluğu varsa, orada yaşamı gerekli kılan maddi hayatın, sezginin, bilinçaltının, içgüdüselliğin bir etkisi olarak sanat kendini göstermiştir.

Sanat Eğitiminin Eğitimdeki Yeri ve Önemi

18) Çocuklarda İç Disiplin Becerilerini Geliştirmek

Erdem Oklay

Büyük filozof Platon “Kendini yönet; dünyayı yönetecek gücü bulursun.” diyerek insanın kendini yönetebilmesinin önemini vurgulamıştır. Yunus Emre, “Sen kendini bilmezsen, ya nice okumaktır” deyişiyle kendini bilmeyen bir insanın ne yaparsa yapsın, ne kadar alim olursa olsun faydasız olacağını dile getirmiştir. Benzer şekilde; Delphi tapınağının girişinde de “Kendini bil ve hiçbir şeyde aşırı gitme” yazmaktadır. Lao Tse ise “Başkasını yenen kişi güçlüdür; kendisini yenen ise kahraman” demektedir.

Çocuklarda İç Disiplin Becerilerini Geliştirmek

17) Öğrencilere Faydaları Açısından Okulda Demokrasi

Eda Bayır

Halkın iktidarı anlamına gelen, Yunanca ”demos” ve ”kratos” sözcüklerinin birleşmesiyle oluşan, en belirgin özelliği bireylerin kendilerini ilgilendiren konularla ilgili kararlara katılımı olarak ifade edilen kavrama ”demokrasi” denmektedir.

Günümüzde bireylere ve kurumlara serbestlik getirerek farklı değerleri, gelenekleri ve görüşleri koruyacak en güvenilir yol demokrasidir. Demokrasi var olduğu ortamlarda ancak yaşanarak öğrenilebilir. Dolayısıyla bireylere tutum ve davranışların kazandırıldığı okullarda demokrasinin var olması, onun yaşam biçimi haline getirilmesinde önem taşıyacaktır.

Öğrencilere Faydaları Açısından Okulda Demokrasi

16) Sınavsız Öğrenci Alacak Liselere Geçiş Nasıl Olacak?

Doğan Ceylan

9. Sınıf kontenjanı 160 olan sınavsız kayıt alacak bir Anadolu lisesini, 600 öğrenci ilk tercihine yazarsa bu okula hangi öğrenciler girecek?

İkamet adresi okula yakın olan mı?
Bitirdiği ortaokul liseyle eşleştirilen mi?
Ortaokul başarı puanı yüksek olan mı?

Sınavsız Öğrenci Alacak Liselere Geçiş Nasıl Olacak?

15) Yeni Akıllı Tahtalar İçin Arçelik ile Sözleşme İmzalandı

Eğitim Her Yerde

YEĞİTEK Genel Müdürlüğü ile ARÇELİK A.Ş. arasında 4 Ekim 2019 tarihinde etkileşimli tahta alımı sözleşmesi imzalandı.

YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ ile Arçelik A.Ş. yetkilerinin katıldığı imza töreninde, bu protokolün Türk millî eğitimi ile öğrenci ve öğretmenleri için hayırlı olması dileklerinde bulunuldu.

Yeni Akıllı Tahtalar İçin Arçelik ile Sözleşme İmzalandı

14) PDR mi Psikoloji mi?

Savaş Mahmutoğlu

Üniversite tercih dönemindeyiz. Psikolog veya PDR’ci (Rehber ve Psikolojik Danışman) olmaya istekli bir sürü gencimiz var ve hemen hemen hepsinin kafası karışık. Bu kafası karışıkları 3 gruba ayırabiliriz:

1.Grup: PDR mi seçsem Psikoloji mi diye  soranlar.

2.Grup: Psikolojiden mezun olunca Psikolog/Terapist olabilecek miyim diye soranlar.

3.Grup: PDR bitirince devlete atanabilecek miyim/Terapist olabilir miyim diye soranlar.

PDR mi Psikoloji mi?

13) Özel Öğretim Kurumlarının Başkahramanları Öğretmenlerin Durumu

Adem İriç

Eğitimin paydaşlarına şöyle bir göz attığımızda en gözle görülen idareci, öğretmen, öğrenci, yardımcı personel, veli, okul aile birliği göze çarpmaktadır. Nitelikli bir eğitim için en önemli husus hiç şüphesiz bütün paydaşların ahenk içinde uyumlu çalışması gerekliliğidir. Çünkü bir paydaş silsilesinde halkalardan birinin zayıf olması veya eksik olması hiç şüphesiz genel başarıyı olumsuz etkileyecek olup, tüm paydaşların belirli bir hedefe ortak yürümesi durumunda hedefle ilgili başarı da kaçınılmaz olacaktır. Paydaşlar içerisinde en önemli dinamiklerin başında kuşkusuz öğretmen gelmektedir. Çünkü o yoksa eğitim yok demektir. O mutsuzsa iyi bir eğitim mümkün değil demektir. O işine motive olamıyorsa tam bir eğitim imkansız demektir. O işine adanmıyorsa işin içinden çıkmak mümkün değil demektir. Yani eğitim için önce öğretmenin iyi olması gereklidir.

Özel Öğretim Kurumlarının Başkahramanları Öğretmenlerin Durumu

12) Siber Zorbalık ve Önleme Yolları

Cemal Hakan Dikmen

Siber zorbalık, elektronik zorbalığın bir türü olup yüksek oranda zarar vermektedir. Medyanın ilgisine rağmen konu hakkında bilinenlerin oldukça az olduğu söylenebilir. Zorbalık, kolayca kendini savunamayacak insanların hedef alınarak kasten bir veya daha fazla birey tarafından defalarca saldırganlığa maruz bırakılmasıdır.

Siber Zorbalık ve Önleme Yolları

11) Matematik Ne İşe Yarar?

Enes Özcan

Matematik; yıllar boyunca çocuklara ve gençlere öğretilmeye çalışılan, ama onların öğrendikçe daha da korktuğu ve gittikçe daha büyük bir bela haline gelen ne hikmetse de onca eziyete rağmen bir türlü ne adam akıllı öğrenebildiğimiz ne de nimetine kavuşabildiğimiz bir çalışma alanı (ya da kaba bir tabirle ders) olarak görülebilir. Fakat hayatın formüllerini gösteren ve şifrelerini çözen, insan aklını büyüleyen ve kendine hayran bırakan bu görkemli matematik nasıl çekilmez ve ürkütücü bir hale geldi?

Matematik Ne İşe Yarar?

10) Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Duygu Karyüz

Ders çalışma programı nasıl hazırlanır? Örnek taslaklarımız üzerinden bu soruya yanıt bulmaya çalışacağız. Öncelikle en büyük yanılgı öğrencinin zorlandığı dersleri çalışmıyor oluşu rahat çözebildiği dersleri ise sürekli çalışıyor olmasıdır. Bizim ders çalışma programımızda ise ağırlık verdiğimiz nokta zorlandığınız dersleri daha fazla çalışmanızdır. En rahat çözdüğün ders biyolojiyse programında biyoloji daha az yer almalıdır. Onun yerine zorlandığınız dersi programa eklemelisiniz. Türkçe dersinin olduğu günlerde mutlaka dil bilgisi çalışılmalıdır. Her öğrenci için olmazsa olmazımız ise her gün düzenli olarak çözeceğiniz paragraf ve problem sorularıdır.

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

9) Eğitsel Bir Matematik Oyunu: Çarpanga

Eğitim Her Yerde

Çarpanga adlı akıllı telefon ve akıllı tahta uyumlu matematik oyunu, bugün itibariyle 19000 küsür indirme sayısına ulaşmıştır. Özellikle sosyal medyadan gelen yorumlardan, oyunun öğrenciler için çok faydalı bir oyun olduğu görülmektedir.

MEB’de öğretmen olan oyunun yapımcıları:

Eğitsel Bir Matematik Oyunu: Çarpanga

8) Matematik Netleri Nasıl Artar?

Samed Özkepir

Sevgili Öğrenciler sınavlara hazırlanırken belki de netlerinizin artmaması konusunda en çok sıkıntı yaşadığınız ders matematik. Bu yazımdan sonra netleriniz en kolay matematikte artacaktır.

İlk önce konuların hepsini öğrenmeliyiz ve öğrenirken de neden? niçin? nasıl?… sorularını sormalıyız. Konular öğrenilirken test çözerek de bilgiyi soruda nasıl kullanmamız gerektiğini de öğrenmeliyiz. Her konudan sonra o konun testini çözmek gerekir. Bu arada en önemli dönemde ise yapılamayan soruların çözümlerini kesinlikle öğrenmek gerekir.

Matematik Netleri Nasıl Artar?

7) Eğitimciler İçin 8 Harika İnfografik Hazırlama Aracı

Mehmet Fatih Bütün

Günümüz kampanyalarının en önemli aşamalarından birisi de ölçümleme ve sunum. Elde edilen başarı ve verilerin niteliği kadar, bu verilerin sunumu da büyük önem taşıyor. İşte tam bu noktada infografik görseller, kampanyaları çok daha hoş bir halde sunmanıza yardımcı oluyor.

Grafik tasarım kabiliyetleri son derece üst düzey insanlar için bile infografik görsel hazırlamak vakit alıcı bir iş olabiliyor. Ancak İnfografik tasarım yapmak için grafik tasarımcı olmak şart değil. İnternet üzerinden birçok web sitesi aracılığıyla harika infografikler yapmak mümkün. İşte hem grafik tasarımcılar hem de Photoshop’u bir uzay paneli zannedenler için kolayca infografik hazırlamaya yardımcı olacak en başarılı  8 araç;

Eğitimciler İçin 8 Harika İnfografik Hazırlama Aracı

6) Okullarda Yapılacak Olan Tübitak 4006 Etkinlikleri Örnekleri

Abdurrahim Sargın

Herkesin bildiği üzere okullarımızda bilimi sevdirmek üzere Tübitak tarafından finanse ve destek gören 4006 etkinlikleri yapılmaktadır. Bu doğrultuda çok fazla örnek proje bulunurken bu yazımızda sizlerin kullanabileceği örneklerden bahsedeceğiz. Bu örnekler sadece fikir vermek amaçlı olup herhangi bir telif hakkına tabi değildir.

Okullarda Yapılacak Olan Tübitak 4006 Etkinlikleri Örnekleri

5) Recaizade Mahmut Ekrem’in “Şevki Yok” Şiirinin Açıklaması

Nezih Bey

Bir insan yaşadığı ayrılık acısını çeşitli şekillerde dile getirir. Bu mümkün olmazsa ağlar, dövünür, içine atar, bazen de kendi köşesine çekilir. Ayrılık acısını yaşayan bir şairse, o da duygularını şiirle anlatmaya çalışır. Hislerini mısralara döker. Recâizâde Mahmut Ekrem’in yazdığı “Şevki Yok” adlı şiir bunun açık bir örneğini teşkil ediyor. Şair, genç yaşta kaybettiği oğlunun acısını bu şiirle okura hissettirmeye çalışmış.

Recaizade Mahmut Ekrem’in “Şevki Yok” Şiirinin Açıklaması

4) Fen Liseleri ve Anadolu Liselerinin 2018 Yüzdelik Dilimleri

Samed Özkepir

LGS sınavının yapılmasının ardından öğrenciler LGS ile ilgili sorgulamalar yapıyor. LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2019 yılında da merak ediliyor. LGS taban puanları ile ilgili MEB açıklaması araştırılıyor.  LGS 2019 yılında 1 Haziran tarihinde iki oturum şeklinde gerçekleştirildi. Sınava giren öğrenciler heyecanla sonuçların açıklanmasını ve tercih yapmayı bekliyorlar. Lise sınav sonuçları 24 Haziran’da erişime açılacak. Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye’de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil, bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir.

Fen Liseleri ve Anadolu Liselerinin 2018 Yüzdelik Dilimleri

3) Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına Soru Paket Desteği

Eğitim Her Yerde

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) destekleme ve yetiştirme kurslarına kaynak desteği sağlamak için ünitelere yönelik 1140 sorudan oluşan soru destek paketi hazırladı. Destek paketinde 5., 6. ve 7. sınıf seviyelerinde Türkçe, Matematik, Fen bilimleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve İngilizce derslerinden 1140 soru hazırlandı. Derslerde 1., 2. ve 3. üniteden her sınıf seviyesinde 60 soru olmak üzere toplam 180 soru destek paketi hazırlanırken İngilizce dersinden  1.-4. Ünitelerinden  her sınıf seviyesinde 60 soru olmak üzere toplam 240 soru destek paketi oluşturuldu.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına Soru Paket Desteği

2) ”Her Çocuk Özeldir” Film İncelemesi

Yasin Abay

A little sweet, a little sour

A little close, not too far

All I need, all I need

All I need is to be free

Yukarıdaki dizeler Mera Jahan isimli sanatçının ”My World” isimli şarkısından alıntıdır. Aynı zamanda ünlü Hint yapımı film ”Taare Zameen Par”, Türkçe uyarlaması ile ”Her Çocuk Özeldir” filminin şarkılarındandır. Disleksi hastası bir 3.sınıf öğrencisinin ailesi, öğretmenleri tarafından anlaşılamaması üzerine hayata karşı attığı bir isyan çığlığı olarak karşımıza çıkıyor dizeler.

Her Çocuk Özeldir Film İncelemesi

1) Karnemin Sağına Bak

Erol Demir

Birinci kanaat döneminin son haftasındayız. Cuma günü tüm okulların öğrencileri karnelerini alarak tatile çıkacaklar. Eskiden e-okul bilgi sistemi yoktu ve karneler daha çok merak edilirdi. Şimdi öğrenci velileri her an internete girip notların tamamını görebilmektedir. Buna rağmen yine de karne günü ve heyecanı sürmektedir. Karnesini alan notları iyiyse hele bir de teşekkür takdir aldıysa hemen anne, baba ve akrabalarına gösterirler. Tebrik ve taltif edici güzel sözler hatta hediyeler harçlıklar beklenir verilir.

Karnemin Sağına Bak

 

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.